Każda dobrze zorganizowana firma powinna posiadać biuro. Większe firmy potrzebują również wsparcia kierownika biura, aby to na nim spoczywała odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie biura i utrzymanie porządku w dokumentacji. Ale nie tylko dokumentami zajmuje się kierownik – na tym stanowisku liczba zadań jest dużo większa, dlatego też kandydat musi wykazywać się takimi cechami jak samodzielność i doskonała organizacja pracy – nie tylko własnej, ale również innych członków teamu.
Pracodawcy wiedząc, że nowa osoba może sobie nie poradzić z szybkim wdrożeniem się do działalności firmy, niejednokrotnie do objęcia tej posady wybierają pracownika, który już pracuje w przedsiębiorstwie, ale na innym stanowisku. Wówczas zdecydowanie łatwiej i z mniejszą presją udaje mu się przyswoić i realizować oczekiwanie przez szefostwo zadania.
A, jak już wspomnieliśmy, tych zadań jest całkiem sporo. Oczywiście nie w każdej firmie wyglądają one tak samo, ale do najczęściej powtarzających się obowiązków w ogłoszeniach o pracę należą: kontakt z klientami, redagowanie pism i wniosków, organizacja pracy zespołu, współpraca z innymi działami, obsługa spotkań biznesowych, wsparcie pracy przełożonego, etc.
Gołym okiem widać, że tych zadań jest bardzo dużo. Dlatego kandydat na to stanowisko musi mieć świadomość, że powinien dbać nie tylko o swoje umiejętności i wiedzę, ale i o kondycję psychiczną, na którą składa się także troska o dobrą pamięć i koncentrację.